מגזין אינטרנטי

סיוון תשע"ו

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

אנו מנסים רעיון חדש בשיפור התקשורת עם חברי/ות הקהילה ומחוצה לה. הרצון הוא לשתף אתכם במתרחש במרכז אם על אירועים המתקרבים לבוא, כמו ימי הולדת, טיולים , אם מסרים העולים בשבוע מסוים מתוך ספרות הקודש . יש לציין שזה הכיוון, זה עמוד השדרה. יש גמישות ופתיחות גם לרעיונות שלכם שיעברו את ההסכמה של הרב חזי. 

והנה יוצא בע"ה הדף הראשון לכבוד פרשת נשא וחג השבועות הבא עלינו לטובה. הרב יחזקאל נגר, המורה שלנו ילמד על הפרשה ועל הכוח שהיא תיתן לנו בעבודה הרוחנית שלנו, במהלך השבוע ובשבת.

חג שבועות קרב – לימוד הלילה נועד לחבר האדם לבוראו ולבטל גזרי דין

כמו שנאמר לרבי יוסף קארו

קולה של התורה-השכינה בקע מפיו של רבי יוסף קארו. היא פנתה לחברים ובירכה אותם  "ידידי אהובי שלום לכם. אשריכם ואשרי יולדתכם… אשר שמתם על נפשכם לעטרני בלילה הזה'.

 

פרשת נשא – הרב יחזקאל נגר

פרשה זו היא פרשה ארוכה הן בתורה עצמה והן בספר הזוהר, וכוללת עניינים רבים.

בספר הזוהר יש פירוש מיוחד הנקרא "אדרא רבה" כלומר האספה הגדולה, שבה רבי שמעון בר יוחאי לומד ומלמד את סודות הקבלה בקבוצה של 10 חברים. המיוחד בגילוי זה של ספר הזוהר זוהי ההתייחסות של רבי שמעון לרבנים עצומים בתור "החברים" הרי למעשה הם היו תנאים, בני אותו הדור של רבי שמעון עצמו.

האם ההתייחסות הזו לרבנים עצומים בתור חברים אינה מורידה מערכם ומזלזלת בכבודם?

מדוע במספר מקומות רב בספר הזוהר מופיע הביטוי חברים?

הסיבה לכך היא שרבי שמעון חפץ ללמד אותנו שהכלי הרוחני הגבוה ביותר על מנת לגלות ולהכיל את האור המתגלה באמצעות תורת הקבלה טמון בעיקרון היותם חברים. רעיון זה כל כך חשוב שלמעשה לכנות צדיקים אלו חברים, מהווה נתינת הערכה וכבוד יותר מאשר לכנותם תנאים!

בפרשה זו מופיעה בירכת הכוהנים,  בה הכוהנים מברכים את עם ישראל. באותה הברכה האבא מברך את ילדיו בליל שבת .

שלושת הפסוקים של הברכה מתחילים באות " יוד " צירוף שלושת האותיות מגלה את אחד משמותיו הקדושים של הבורא " ייי " , כלומר שם שדרכו ניתן לגלות אור וברכה . שם זה מופיע בתור אחד מ- 72 צירופי שמות באמצעותם משה רבנו בקע את ים סוף .

מהי המשמעות לגבינו ?

כאשר אנו אומרים או שומעים את הברכה, כדאי לנו לחשוב ולבקש שפע  וברכה לכל תחום בחיים.

בברכה יש 60 אותיות כנגד כלל ישראל ( 60  ריבוא במעמד הר-סיני ). המילה המסיימת את  הברכה היא המילה שלום, רמז לכך שהברכה יכולה להתממש כאשר יש שלום בינינו. לכן אנו מבקשים בכל עת ובמיוחד בשבוע זה, כוח לחיות בשלום איש עם אחיו.

בהמשך הפרשה מפורטים הקורבנות שהביאו נשיאי ישראל לחנוכת המשכן. על פי ספר הזהר במאמר בסוף פרשת נשא, אנו לומדים שבכוח גילוי האור של קורבנות אלו, יש גילוי אור של שלום בארץ ובעולם. כדאי בשבת זו לבקש ולהתפלל  לשלום העולם כולו.

 

ספר הזוהר

ספר הזוהר

כותבת: צמרת

בחרתי לכתוב על הקשר בין הפרשה להפטרה.

בפרשת נשא יש מספר נושאים בהם הנזיר ואשה סוטה. שני הנושאים האלה מופיעים בהפטרה הלקוחה משופטים יג', החל מסיפור המלאך הבא לבשר לאשת מנוח, למרות היותה עקרה, על הולדת הבן בקרוב, הוא שמשון. המלאך מבשר לאישה פעמיים, על הנס המתקרב, לא לבעלה. על האישה בתקופת הריונה להישמר משתיית יין וכן מכל מוצרי הכרם וכך גם הבן שיוולד, הוא יהיה נזיר.

בפרשת נשא, האישה הסוטה נמצאת בשיא טומאתה ובהפטרה בשיא טהרתה.

בראיה שלי, עניין האישה הסוטה היא הבגידה, מעילה באמון בעלה, אך חמור מזה בגידה ומעילה באמון הבורא. זהו סיפור המכסה רובד נוסף של בגידת המלכות בבורא. מי שבוגדת (המלכות) בבעלה (ז"א) תעבור תהליכים משפילים, כך מזהיר הבורא את עם ישראל, בהזדמנויות רבות לאורך התנ"ך וגם בפרשת בחקותי. חורבן בית ראשון היה על בגידת עם ישראל באלהיו והליכה אחרי אלהים אחרים. ומה טיבה של אותה בגידה עבורנו? שאנו שוכחים את כל הטוב שעשה לנו הבורא ומחליפים זאת בעצמנו או באחרים. ממליצה לקרוא בזוהר פרשת נשא מסעיף טז' – צ' ובמיוחד את סעיף ס', כך שאל לפמיניסטיות שבננו להרים גבה, שהרי אנו לומדות קבלה. מצד שני ההפטרה מביאה את המלכות לחיבור גדול עם מלאך ה', הנאמנות לבורא מייצרת נסים. גם חג השבועות מתקרב ובו נקרא את מגילת רות, שבכוח נאמנות לבורא ולעמו, זוכה רות להיות שורש לזרע בית המלוכה, לדוד המלך.

זכרו שבפסח קראנו את שיר השירים – המדבר על אהבה בין הבורא לעם ישראל. עברנו תהליכים במהלך ספירת העומר ואולי מעלנו באמון הבורא ,סטינו מהאמונה, נחזור בתשובה לנאמנות אליו ונקבל את התורה שוב.

כמה יפה הוא ספר התורה – הזוהר ובכלל לימוד כתבי הקודש

 

כותב – מרדכי שרם

כח האותיות – הגרפולוגיה ויהדות

כל עולמנו בנוי מאותיות ולכל אחד מאתנו יש חלק בעובדה זאת, לדוגמא שמו של האדם ומשפחתו, הוא החלק שנוגע בנו, והיום נוכל ללמוד מעט על המשותף בין הפן הגרפולוגי לצד הרוחני שבתוכם.

עוד מתקופת בית ראשון ושני לכל יהודי היה שם פרטי ושם אביו, למעט משפחות הכוהנים והלויים, ולכל אות יש אנרגיות מיוחדות.

קיים מחקר של פרו'פ  יודג שבדק את עוצמת אנרגיה שנפלטת מכל שפה, וגילה שבשפה העברית יש הכי הרבה אנרגיה, ובמיוחד בשם המפורש.

הרמ"ק – רבי משה קורדרברו קבע בכל ספר תורה כתוב בקוד מוצפן שמו של האדם, שמתגלה ע"פ צירופי אותיות ראשי תיבות, דילוגי אותיות, גימטריות ועוד.

הגרפולוגיה היא תורת כתב היד, ונוכל לבדוק ע"פ אותיות ומרווחים בין השורות מילים ואותיות את נפשו של האדם תכונות אופי חיוביות ושליליות ומצבי שונים רבים  לדוגמא:  

 

האות א' ע"פ הגרפולוגיה

מתחלקת 2 חלקים חלק של העיגול (רגש), ככול שהוא גדול יותר כך עולם הרגש גדול יותר, והחלק של הקו (יעדים ומטרות) ככול שהוא גבוה יותר לאדם  יש שאיפות גדולות יותר.

 

האות א' ע"פ הקבלה

אות א' מראה על איזון, במידה ויש בשם אדם יותר מ א' אחת, כך יהיה האדם  בעל איזון גדול יותר בין החומר לרוח. המילה אמת מתחילה באות א', גם מורה הדבר שישנה יכולת לאדם להפרות ולהתרבות, וגם כאן אפשר למצוא את ההבדל בין רגש להגיון.

 

רשימת אירועים

רשימה זו נמסרת כדי שתהיה לנו האפשרות לתכנן את דרכינו  ולצרף חברים נוספים

חג שבועות – הזדמנות לביטול דין ולקבלת ברכה –

      לימוד לילה – מוצאי שבת 12/6/16  22:30 – פרטים באתר

ראש חודש תמוז – מזל סרטן – כוח הרפואה – יום רביעי 6/7/16  20:15

ערב ראש חודש אב – מזל אריה – יום חמישי  5/8/16  20:15

ה' באב הילולת האר"י הקדוש – יום שני 8/8/16  20:00

תשעה באב – מוצאי שבת  13/8/16 21:30

ט"ו באב – יום הזוגיות היהודי – חמישי  18/8/16 20:15

ראש חודש אלול – שבת   2/9/16   8:30-12:00

סליחות – מוצאי שבת – 24/9/16   12:00-01:20

ערב ראש השנה – ראשון 2/10/16

ראש השנה תשע"ז – 2-4/10/16  ראשון שני שלישי – ברעננה

כפרות – שלישי – 11/10/16  03:00

יום כפור – שלישי רביעי  11-12/10/16  בכפר המכביה

 

 

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101