מגזין אינטרנטי מספר 17   פרשת נצבים – אלול תשע"ו

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

אנחנו בחודש מיוחד – הכנה לשנה חדשה, מפגש הכנה ראשון כבר היה ועכשיו השני

חשוב- פדיון נפש לפני ראש השנה – פרטים והרשמה בקישור המצורף https://www.michael-center.com/?page_id=4821

לו"ז ראש השנה

https://www.michael-center.com/?page_id=6463

ההרשמה לחגי תשרי במרכז מיכאל בעיצומה – פרטים והרשמה באתר

https://www.michael-center.com/

 

הרב יהודה ליב אשלג-בעל הסולם

"מהיום שמצאתי טעם בחוכמת הקבלה, והתמסרתי אליה, התרחקתי מהפילוסופיה המופשטת וכל הנספחים האליה, כרחוק מזרח ממערב, וכל מה שאכתוב כאן, מדובר מבחינה מדעית טהורה, בדיוק נמרץ, על פי הכרה פשוטה בדברים שימושיים מעשיים."

רבי נחמן מברסלב      

אם ברצונך להיות איש אמת, אל תושפע מדבר אחרים. הן מקורת רוחם ממך והן ממורת רוחם. נסה להשתחרר מתלות, מלהיות כפוף תמיד לדעת זולתך. אז תהיה חופשי להיות מי שאתה באמת.

 

פרשת ניצבים

פרשת ניצבים תופיע תמיד לפני ראש השנה ולא במקרה מתחילה הפרשה במלים "אתם ניצבים היום …" ומסבירים משמעות היום הוא יום ראש השנה!

בפרשה יש 40 פסוקים סך-הכול, כמו כן יש 40 יום להיווצרות הוולד, ביום ה41 המוח מתחיל לפעול! כלומר יש בפרשה כוח של לידה מחדש.

בספרי החסידים מסבירים שבשבת האחרונה שבשנה ניתן לפעול ולתקן את הטעויות שעשינו בכול שבתות השנה כולה, וכמו כן בשבת שלפני ראש השנה מאירים האורות שיתגלו בראש השנה עצמו וזאת מכוון ששבת היא מקור הברכה לשבוע שמגיע אחריה.

מאחל אני לכולנו שנזכה לשנה טובה, בריאות סיפוק, ודאות ושמחה.

בברכה, הרב יחזקאל נגר

הקשר בין הפרשה להפטרה

הקשר בין פרשת נצבים להפטרה מישעיה

השבת נקרא את האחרונה משבעת הפטרות הנחמה. להפטרה נקרא פסוקים מתוך שלשה פרקים בספר ישעיה. שני הפסוקים האחרונים של פרק ס"א, כל פרק ס"ב ותשעה פסוקים מפרק ס"ג.השבת נוכל למצוא קשר כלשהו בין הפרשה להפטרה. בפרשת התשובה הנמצאת בפרשת השבוע אנו קוראים: "כי ישוב ה' לשוש עליך לטוב, כאשר שש על אבותיך" ובהפטרה אנו שומעים את דברי כנסת ישראל: "שוש אשיש בה' תגל נפשי באלוהי." בפרשה תיאורה של הארץ בעת חרון ה': "… וראו את מכות הארץ ההיא ואת תחלואיה אשר חלה ה' בה. גפרית ומלח שרפה כל ארצה, לא תזרע ולא תצמיח ולא יעלה בה כל עשב, כמהפכת סדום ועמורה אדמה וצבויים, אשר הפך ה' באפו ובחמתו…" וכנגדם באים דברי הנחמה בהפטרה: "לא יאמר לך עוד עזובה, ולארצך לא יאמר עוד שממה, כי לך יקרא חפצי-בה, ולארצך בעולה כי חפץ ה' בך וארצך תבעל". כנסת ישראל מדמה את עצמה לכלה ואת הקב"ה לחתן המכתן פאר: "כחתן יכהן פאר, וככלה תעדה כליה". שמחה אני בה' כשמחת הכלה בחתנה. והנביא משיב בשם ה': "כי יבעל בחור בתולה יבעלוך בניך, ומשוש חתן על כלה ישיש עליך אלוהיך". הדימוי כאן כפול. ארץ ישראל הכלה ובני ישראל הם בועליה, בעליה. וכנסת ישראל הכלה והקב"ה החתן.

בפרשת השבוע הבטחה לישראל שישובו עד ה': "ונתן ה' אלוהיך את כל האלות האלה על אויבך ועל שונאיך אשר רדפוך" בהפטרה מדומה הקב"ה המכה בגויים מפיל בהם חללים ושופך את דמם, לדורך בגת שבגדיו אדומים ומגואלים ביין: "וארמסם בחמתי ויז נצחם על בגדי וכל מלבושי אגאלתי. כי יום נקם בקרבי ושנת גאולי באה". בפרשת התשובה מופיעות מילים מן השרש שוב בהוראות שונות: "והשבות אל לבבך… ושבת עד ה' אלוהיך… ושב ה' אלוהיך את שבותך ורחמך ושב וקבצך מכל העמים … ואתה תשוב ושמעת בקול ה'… כי ישוב ה' לשוש עליך לטוב כאשר שש על אבותיך… כי תשוב אל ה' אלוהיך בכל לבבך ובכל נפשך." על הכתוב ושב ה' אלוהיך את שבותך מעיר רש"י: היה לו לכתוב והשיב את שבותך.  הפטרתנו מסתיימת: "ויאמר אך עמי המה, בנים לא ישקרו, ויהי להם למושיע. בכל צרתם לו צר ומלאך פניו הושיעם, באהבתו ובחמלתו הוא גאלם, וינטלם וינשאם כל ימי עולם."

בשורות טובות שבת שלום  צמרת

תגובות (במייל חוזר) לדברים הנכתבים , יתקבלו בברכה.  את הכול יש לכתוב בלשון מכובדת ונקייה, כך נוכל לשפר את הכתוב מידי שבוע ונעורר את תחושת השותפות לקהילה ולמרכז מיכאל.

שבוע טוב לכולם

*תוכנית לימוד חדשה באמצעות האינטרנט – לפרטים לחצו על הקישור

https://www.michael-center.com/?page_id=7585

              *לזמני השבת לחצו על הקישור המצורף

                          http://dat.gov.il/Pages/ShabathTimes.aspx

רשימת אירועים    

ערב ראש השנה – ראשון 2/10/16

ראש השנה תשע"ז – 2-4/10/16  ראשון שני שלישי – ברעננה

כפרות – שלישי – 11/10/16  03:00

יום כפור – שלישי רביעי  11-12/10/16  בכפר המכביה

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101