פרשת בראשית  – תשרי תשע"ז

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

השנה החדשה יוצאת לדרך וגם עלון מספר 18 יוצא לדרך.  בכדי לא לחזור על עצמנו, לתת הזדמנות לאנשים נוספים לקחת חלק בעשייה, אנחנו מבקשים מהחברים לכתוב דבר מה. רצוי שיהיה קשור ללימוד מאיר שחוויתם, לתובנות שקיבלתם או לפתגם מעניין שמצאתם.

גם תגובות (במייל חוזר) לדברים הנכתבים, יתקבלו בברכה.

כך נוכל לשפר את הכתוב מידי שבוע ונעורר את תחושת השותפות לקהילה ולמרכז מיכאל.

                                                                                                         שבת שלום לכולם

פרשת בראשית

פרשת בראשית מהווה את הפרשה הראשונה בשנה החדשה, כמו כל ראשון, כל התחלה, כל זרע, כלול את כול מה שיבוא אחר כך, בפרשה כלול כוח התורה כולה, ברכת התורה בשלמות נמצאת כאן!

נשמח לראותכם בשבת בבוקר 

אדם הראשון מחבר בין שמים וארץ

גבהו הרוחני של אדם הראשון היה מרומם מאד, עד כדי כך שכתוב שעקב אדם הראשון מקהה גלגל החמה, כלומר עקבו מאיר אור רוחני יותר מהשמש.

מדוע נברא בסוף, לאחר כל הנבראים?  כדי שלא יגידו שהיה לבורא שותף גשמי בבריאת העולם.

המפרשים גם מוסיפים, נברא אחרון על מנת שלמרות מעלתו הרוחנית לא יבוא לידי גאווה, מכוון שכאשר יתגאה יאמרו לו "יתוש קדמך" יתוש נוצר לפניך!

מהנאמר לעיל אנו מבינים עד כמה מידת הגאווה גרועה היא! מדוע מודגש הדבר, מההתחלה מדובר על המידה השלילית מכוון שהמידות הטובות מהוות כלי קבלה לאור הבורא, ואלו הרעות מהוות כלי פגום שאינו מאפשר קבלת הברכה …

מאחל לכולנו שנה טובה ומבורכת                                                      שבת שלום,

הרב יחזקאל נגר

הקשר בין הפרשה להפטרה

השבת , שבת בראשית אנו מתחילים מחזור חדש של פרשות ומכאן גם של הפטרות. סוגי הקשרים הם רבים, אם בדרך של רעיון, תוכן , צורה , או לשון.

בכל פרשה אנו יכולים לקבל תובנות רבות מסוגים שונים וכך גם מכל הפטרה. החיבור ביניהן מביא אותנו לתובנות נוספות ולחיבור מעניין. כמו כל דבר בחיים כשאתה מתמקד בתובנה/לימוד אחד אתה פוסח על נושאים אחרים על כך נאמר שאי אפשר לאחוז בחבל משני קצותיו.

הפטרת בראשית לקוחה מתוך ישעיה מב' – מג' ופותחת "כֹּה-אָמַר הָאֵל יְהוָה בּוֹרֵא הַשָּׁמַיִם וְנוֹטֵיהֶם רֹקַע הָאָרֶץ וְצֶאֱצָאֶיהָ (הכוונה לבעלי החיים והצמחים) נֹתֵן נְשָׁמָה לָעָם עָלֶיהָ וְרוּחַ לַהֹלְכִים בָּהּ".

הדמיון ברור, השימוש המשותף בפועל ברא והתייחסות ישעיה להכרה ההכרחית כי בורא עולם הוא אשר ברא את הכל, את השמים , הארץ, בעלי החיים והצמחים, ברא את האדם  נתן נשמה ונפח רוח בברואים.

הוא גם זה שברא את המנגנונים כצו את מנגנון הצדק ואת התפקידים לכל עם כשתפקידנו הוא להיות לאור לגויים.

ו אֲנִי יְהוָה קְרָאתִיךָ בְצֶדֶק וְאַחְזֵק בְּיָדֶךָ וְאֶצָּרְךָ וְאֶתֶּנְךָ לִבְרִית עָם לְאוֹר גּוֹיִם.

הוא זה שיצר אותנו וההשגחה הפרטית היא בידיו הוא הפוקח את עיננו כשאנו לא רואים נכוחה , ומוציא אותנו מבית הכלא בו אנו אסורים , כשאנו נמצאים בחושך , חסרי תקווה ז "לִפְקֹחַ עֵינַיִם עִוְרוֹת לְהוֹצִיא מִמַּסְגֵּר אַסִּיר מִבֵּית כֶּלֶא יֹשְׁבֵי חֹשֶׁךְ."

תפקידנו היה ועדיין להכיר בכך ש"  ח אֲנִי יְהוָה הוּא שְׁמִי וּכְבוֹדִי לְאַחֵר לֹא-אֶתֵּן". כל מה שנדרשנו לעשות הוא להכיר בגדולתו, להאמין בדרכו,  דרך פרשת בראשית. הגענו לתקופת ישעיה הנביא והמשכנו וממשיכים להיות כפויי טובה ותודה ולא הכרנו בו. גם איך לעשות זאת לימדו אותנו ,לשיר לה' שיר חדש, לשים לו כבוד ותהילה בכל מקום. מה אנחנו עשינו? השירים נכתבים ברובם ממקום של כאב מעט שרנו שירי שמחה את הכבוד לקחנו לעצמנו, ועד היום אנו שומרים עליו חזק חזק, לא נותנים לבורא (אגו). מעטים המקרים בהם אנו מאמינים שהבורא אכן יעזור לנו ושאומרים "השם יעזור" זה מן הפה אל החוץ.

שִׁירוּ לַיהוָה שִׁיר חָדָשׁ תְּהִלָּתוֹ מִקְצֵה הָאָרֶץ ( צריך להיות בשמחה, באמונה)ּ.  יב יָשִׂימוּ לַיהוָה כָּבוֹד (יש לכבד את בורא עולם בתוכנו) וּתְהִלָּתוֹ בָּאִיִּים יַגִּידוּ (ולהפיץ את כבודו גם מחוצה לנו).   יד הֶחֱשֵׁיתִי מֵעוֹלָם אַחֲרִישׁ אֶתְאַפָּק כַּיּוֹלֵדָה ׁ.  טז וְהוֹלַכְתִּי עִוְרִים בְּדֶרֶךְ לֹא יָדָעוּ בִּנְתִיבוֹת לֹא-יָדְעוּ אַדְרִיכֵם אָשִׂים מַחְשָׁךְ לִפְנֵיהֶם לָאוֹר וּמַעֲקַשִּׁים לְמִישׁוֹר אֵלֶּה הַדְּבָרִים עֲשִׂיתִם וְלֹא עֲזַבְתִּים.  יז נָסֹגוּ אָחוֹר יֵבֹשׁוּ בֹשֶׁת הַבֹּטְחִים בַּפָּסֶל הָאֹמְרִים לְמַסֵּכָה אַתֶּם אֱלֹהֵינוּ. 

איך יחול השינוי? גם בלימוד תורה "יְהוָה חָפֵץ לְמַעַן צִדְקוֹ יַגְדִּיל תּוֹרָה וְיַאְדִּיר. "

בהבנה/חיבור שלי זה הכיוון קריאת פרשת בראשית היא הזרע לאמונה בה'. הנביא ישעיה אומר את דבריו כ – 3500 שנים מאוחר יותר ועדיין לא למדנו מספיק. אולי השנה תשע"ז נסתכל על הדברים ונעשה אותם באופן שונה.

שבת שלום

צמרת

*תוכנית לימוד חדשה באמצעות האינטרנט – לפרטים לחצו כאן

*לזמני השבת לחצו על הקישור המצורף

               http://dat.gov.il/Pages/ShabathTimes.aspx

רשימת ארועים    

ראש חודש חשון – היום החזק בשנה, שני 31/10  20:00-21:30  30 ₪

כדאי להזמין חברים חדשים

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101