מגזין אינטרנטי מספר 45   לחג שבועות  סיון תשע"ז

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

תגובות (במייל חוזר) לדברים הנכתבים, יתקבלו בברכה.

חג שבועות

חג השבועות הנקרא גם חג מתן תורה הוא זמן בו העולם הגיע לשלמותו, למרות שהבריאה מתחילה בבראשית לוקח לעולם 2448 שנים להגיע לביסוס קיומו, כמו שאמר הבורא "לולא קיבלו ישראל את התורה על הר סיני היה העולם חוזר לתוהו ובוהו" ולכן כאשר נאמר בפרשת בראשית "יום השישי ויכולו השמים והארץ .."מדובר על יום השישי לחודש סיון בו נתנה התורה, רק אז הושלמו שמים וארץ

כלומר, על ידי קבלת התורה בני ישראל, כלומר אנחנו, שותפים של הבורא בבריאת העולם, מכוון שעצם קבלת התורה שלנו קיימה את העולם.

תהליך זה מתרחש בכול שנה מחדש בחג השבועות, בו למעשה נידון האדם על ההתפתחות הרוחנית לה יזכה בשנה הקרובה, וכמו שלפני ראש השנה כדאי לערוך חשבון נפש על השנה שחלפה, כך גם לפני חג שבועות כדאי לערוך חשבון נפש כיצד התפתחנו רוחנית בשנה החולפת.

באיחולי הצלחה לכולנו ובברכת חג שמח

הרב יחזקאל

הפטרה לחג שבועות

ביום הראשון של שבועות נקרא מהתורה מפרקים יט' –כ' בספר שמות פרשת יתרו

בפרק יט' מספרים לנו על מעמד הר סיני, טרם קבלת התורה (עשרת הדיברות), את ההכנות למעמד הנשגב והפלאי. הפרק פותח בתאריך ומיקום ממשיך לדבר ה' למשה, בו הוא מגדיר את ייחודו ותפקידו של עם ישראל ובאילו תנאים יגיעו לייעודם.

מדובר על כך שהבורא יופיע  בעב הענן (עב' שמות?), בטקסי טהרה ובהגבלת המגע עם ההר. החל מפס' 16 מתארת לנו הפרשה את המעמד על כל נפלאותיו "טז וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיֹת הַבֹּקֶר וַיְהִי קֹלֹת וּבְרָקִים וְעָנָן כָּבֵד עַל-הָהָר וְקֹל שֹׁפָר חָזָק מְאֹד וַיֶּחֱרַד כָּל-הָעָם אֲשֶׁר בַּמַּחֲנֶה… וְהַר סִינַי עָשַׁן כֻּלּוֹ מִפְּנֵי אֲשֶׁר יָרַד עָלָיו יְהוָה בָּאֵשׁ וַיַּעַל עֲשָׁנוֹ כְּעֶשֶׁן הַכִּבְשָׁן וַיֶּחֱרַד כָּל-הָהָר מְאֹד.  יט וַיְהִי קוֹל הַשֹּׁפָר הוֹלֵךְ וְחָזֵק מְאֹד מֹשֶׁה יְדַבֵּר וְהָאֱלֹהִים יַעֲנֶנּוּ בְקוֹל."

אח"כ מזהיר הבורא שוב את משה שהעם והכהנים לא יעלו להר סיני כדי שלא ימותו.

התחושה היא שההר ממש מחושמל ומי שיתקרב ויגע – ימות.

 יד "וְכָל-הָעָם רֹאִים אֶת-הַקּוֹלֹת וְאֶת-הַלַּפִּידִם וְאֵת קוֹל הַשֹּׁפָר וְאֶת-הָהָר עָשֵׁן וַיַּרְא הָעָם וַיָּנֻעוּ וַיַּעַמְדוּ מֵרָחֹק."

וכי הנוכחים נהנו מהצצה לעולמות עליונים:

יח" וַיֹּאמֶר יְהוָה אֶל-מֹשֶׁה כֹּה תֹאמַר אֶל-בְּנֵי יִשְׂרָאֵל  אַתֶּם רְאִיתֶם כִּי מִן-הַשָּׁמַיִם דִּבַּרְתִּי עִמָּכֶם."

ההפטרה הנבחרת היא מפרק א' ביחזקאל המזכירה במבנה , בתוכן, במונחים את מעמד הר סיני ובמיוחד את התחושה המחשמלת שהייתה בשני האירועים.

גם כאן פותח הפרק בתאריך הנבואה ובמיקום (בגולה) אח"כ הוא מפליג בתיאור ארבעת החיות על אבריהן השונים כמו כנפים ופנים ואופן עמידתן. הוא מדבר גם על "אש כמראה הלפידים"…"ד וָאֵרֶא וְהִנֵּה רוּחַ סְעָרָה בָּאָה מִן-הַצָּפוֹן עָנָן גָּדוֹל וְאֵשׁ מִתְלַקַּחַת וְנֹגַהּ לוֹ סָבִיב וּמִתּוֹכָהּ כְּעֵין הַחַשְׁמַל מִתּוֹךְ הָאֵשׁ".

הוא מתאר מרכבה (שבזכות תיאור זה זוכה הפרק לשם מעשה המרכבה) על אופניה וכיצד היא נישאת בשמים.

הוא מדבר על שמיעת קולות של מים, של המולת אדם ומגיע לדמות "דְּמוּת כִּסֵּא וְעַל דְּמוּת הַכִּסֵּא דְּמוּת כְּמַרְאֵה אָדָם עָלָיו מִלְמָעְלָה.  כז וָאֵרֶא כְּעֵין חַשְׁמַל כְּמַרְאֵה-אֵשׁ בֵּית-לָהּ סָבִיב מִמַּרְאֵה מָתְנָיו וּלְמָעְלָה וּמִמַּרְאֵה מָתְנָיו וּלְמַטָּה רָאִיתִי כְּמַרְאֵה-אֵשׁ וְנֹגַהּ לוֹ סָבִיב".

מראה הנגה סביב הוא מראה דמות כבוד השם .".. כֵּן מַרְאֵה הַנֹּגַהּ סָבִיב הוּא מַרְאֵה דְּמוּת כְּבוֹד-יְהוָה וָאֶרְאֶה וָאֶפֹּל עַל-פָּנַי וָאֶשְׁמַע קוֹל מְדַבֵּר. "

בגלל עוצמת הפרק, חשיבותו הרוחנית מוסיפה ההפטרה את הפסוק מפרק ג' 12 "וַתִּשָּׂאֵנִי רוּחַ וָאֶשְׁמַע אַחֲרַי קוֹל רַעַשׁ גָּדוֹל  בָּרוּךְ כְּבוֹד-יְהוָה מִמְּקוֹמוֹ".

בפרשה ובהפטרה מעבירים לנו ( אולי מזכירים לנו) את ההתרגשות הגדולה שיש במפגש בין האדם לבורא (בדרכים ומידות שונות), את גודל האירוע שיש אפשרות שאדם לא יוכל להכיל, לכן עלינו להגדיל את יכולת ההכלה שלנו, יכולת הקבלה.

מעשה המרכבה ביחזקאל הוא אחד הפרקים בנביאים הנחשבים למיסטיים ורב הנסתר בו על הגלוי, משתדלים לחקור בו במשנה זהירות, ללא ספק שני הקטעים לא קלים להכלה.

הקריאה בחג השבועות, אולי בזכות פתיחת שערי שמים, פותחת הזדמנות להציץ מעלה מעלה.

חג שמח ובשורות טובות

צמרת

*תוכנית לימוד חדשה באמצעות האינטרנט – לפרטים לחצו כאן

https://www.michael-center.com/?page_id=7585

*לזמני השבת לחצו על הקישור המצורף                                                            http://dat.gov.il/Pages/ShabathTimes.aspx

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101