מאמר דעה – סיכום לצוק איתן

שלום רב

לאור מבצע "צוק איתן" ומגוון הקולות העולים לאחר המבצע, חלקם זועמים, חלקם מיואשים וחלקם מרוצים. לאור העובדה שמחלקים ציונים על הביצועים של הנושאים בנטל האחריות וההחלטות, כאילו כל אחד מורה מדופלם המחלק ציון לתלמידיו, ברצוני להציג זווית ראייה שונה לגבי המצב בין ישראל לרצועת עזה והפלשתינים.

לפני שאתחיל אחלק עמכם, באחד הראיונות ברדיו דיבר אדם בעל ניסיון צבאי ופוליטי רב, וכאשר שאלו אותו מה דעתו על מה שהתרחש והאם היה צריך לנהוג אחרת? תשובתו הייתה "קל להיות חכם לאחר מעשה".

ואתחיל את נקודת המבט, הרחק בהיסטוריה. לפני שנים רבות נשלח לארץ אבי האומה שלנו, אברהם אבינו, אל הארץ המובטחת. בזמן מסוים בחייו הייתה לאברהם אבינו התמודדות עם רצועת עזה, עם הפלשתים של אז, והוא לא יצא אתם בראש, פשוט התרחק מהם. באחד השלבים כאשר המושל על הפלשתים שואל אותו "מדוע רימית אותי?" עונה אברהם "מכוון שאין יראת אלוקים במקום הזה!" אין דין ואין דיין!

הסיפור חוזר עם יצחק אבינו. וכאשר משה רבנו מוציא את ישראל ממצרים הבורא אומר לו שלא להתקרב לארץ מכיוון הפלשתים.

יהושע בן נון כובש את הארץ אבל אתם כבר מתארים לעצמכם, לא את חבל עזה. שמשון הגיבור לא יוצא בראש אתם, שאול המלך דוד המלך וכן הלאה לא מסתדרים אתם, סיפור בהמשכים ובמקום לחיות באושר ועושר עד היום הזה חיים בו ממלחמה למלחמה. מדוע? התשובה נמצאת במילותיו של אברהם אבינו "מכוון שאין יראת אלוקים במקום הזה!" הוא לא אמר, אין יראת אלוקים לאנשים, הוא אמר אין יראה במקום הזה. משמעות הדבר יש משהו קשה מאד בחבל הארץ הזה שמשפיע וממגנט אנשים רעים שאין להם יראת אלוקים, שחיי אדם לא חשובים להם.

על פי הקבלה יש הסבר פשוט ועמוק מדוע דווקא שם ומהיכן הגיע אנרגיית הרוע הזה! במאמרים באתר של מרכז מיכאל אפשר למצוא את ההסבר לכך.

לסיכום החלק הזה – יש אנרגיה מאד לא טובה בחבל הארץ הזה הממגנט אנשים רעים!

נקודה נוספת חשובה לא פחות, העם זוכה למנהיגים להם הוא ראוי.

ושוב להיסטוריה בזמן יציאת מצרים העם זכה, הרוויח מנהיג הנקרא משה רבנו "ורמטכ"ל" הנקרא יהושע בן נון. מנהיגים בעלי שיעור קומה באופן שתקופה כזו לא חזרה על עצמה. בכל זאת לאחר קריעת ים סוף מתרחשת מלחמה עם "טרוריסטים" במלוא מובן המילה, עם עמלק.  האם משה יהושע וישראל נצחו את הטרוריסטים? זמנית כן טוטלית לא. לכן נאמר שיש מלחמה לבורא עם עמלק, עד בוא המשיח, הטרור של עמלק לא נגמר!

השאלה שלי איך יתכן שמשה ויהושע לא הצליחו?

התשובה, לא הייתה זכות לעם, רפו ידיהם של ישראל, היה ספק, האם יש בורא או לא!

לכן גם אם משה ויהושע היו היום המנהיגים, לא היו יכולים לנצח בלי שעם ישראל יהיו במקום שאפשר לנצח, וזה תלוי בוודאות של עם ישראל, בוודאות שיש בורא ואכן התרחשו נסים יוצאים מגדר הרגיל במערכה זו, על אף הטעויות שנעשו!

יש לדעת, על פי חכמת הקבלה, את הטרור המגיע מעזה לא ניתן למגר ב 100% עקב אנרגיית הרוע שיש במקום. ניתן "להרדים" את אנרגיית הרוע, להקפיא את השליליות לשיעור שיהיה קטן מאד, אבל לא לבטל, וזאת עד התיקון הכללי של עם ישראל, עד שנגיע לוודאות מלאה שיש בורא ויש מנהיג לבירה.

כאשר עם ישראל באחדות, כמו שהייתה לאחר רצח שלושת הנערים, מתגלים לעם ישראל נסים ונפלאות.

ההכרה העמוקה עד כמה המנהרות מסוכנות לא הייתה לפני מבצע "צוק איתן" שהוא תוצאה ישירה לרצח הנערים ולאחדות שהייתה בעם ישראל, כולם התפללו לשלומם, חרדים דתיים וחילונים כאחד!

ברגע שהתחיל שלב ב' של המבצע החלה לאט לאט להתפוגג האחדות, לכן כוח המנהיגים נחלש!

ולקראה הסוף עם נשק פשוט יחסית ה"טרוריסטים" גורמו לחוסר ודאות, לספק בעם ישראל, האם ניצחנו? האם היו נסים? וכו', בזמן קצר נפלנו בחזרה לספק!

ודאי שיש צורך ללמוד מהטעויות שנעשו, אבל בין ללמוד מהטעויות לבין ציד ראשים המרחק גדול. הטעות הגדולה ביותר תהיה "מלחמות היהודים" בינם לבין עצמם.

צריך לדעת שום מנהיג, אפילו לא משה רבנו, יוכל להצליח להנהיג עם שיש לו ספק ושרוי במלחמות פנימיות.

התיקון שלנו להגיע להכרה שאנו עם מיוחד (ולא מצד האגו כי אם אחריות גלובלית) ואכן ארץ ישראל נתנה לעם ישראל, להגיע להכרה שיש בורא והוא נמצא גם בתוך כל אחד ואחת מאיתנו, ועלינו ללמוד לכבד אחד את השני למרות שלפעמים הדעות הפוכות לחלוטין.

במידה ונכבד אחד את השני "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך" נזכה לנסים ונפלאות בכל תחומי החיים האישיים והגלובליים.

בברכה לשנה טובה ומתוקה

הרב יחזקאל נגר

מרכז מיכאל רעננה