פרשת נח

חלפו כאלף שנים, ופרשה אחת בלבד מאז בריאת העולם וכבר מסתמן שהבורא הרים ידיים ומאוכזב מהאנושות. הוא מתכוון להחריב את הכל ואת זה הוא מודיע לנח. נח מקבל הנחייה מדויקת כיצד לבנות כלי שייט שיגן עליו, על משפחתו ועל כל בעלי החיים שאתו מפני מבול שיחריב את העולם. התורה משתמשת במילה "תיבה" לצורך זה. נח משתהה 120 שנה בבניית התיבה ובסופו של דבר, כל מעיינות מימי תהום וכל ארובות השמיים נפתחים ומים  מציפים את העולם. המבול מכחיד את הכל.
כל מי שלומד קבלה חייב לשאול את השאלה "האמנם"? כיצד ייתכן שהבורא שהגדרתו היא הטוב והמיטיב ושאין בו מחשבה אחרת מאשר אהבה מחריב עולם? איך ייתכן שמשלמות של הבורא יכולה לצאת חוסר שלמות? איך ייתכן שהבורא "מאוכזב"?
מה גרם למבול? ומה היא תיבת נוח? ואיך כל זה קשור לחיים שלנו היום?
התורה מציינת שהסיבה הישירה למבול היא שהאנושות "השחיתה, את דרכה ומילאה את העולם בזימה, בעושק ושליליות. ספר הזהר מסביר שאין השחתה אלא השחתת זרע לבטלה וכל סוגי הסטיות והמתירנות המינית. ויש לשאול מה גורם לאדם, וכל שכן תרבות שלמה, לאבד רסן ולשכוח את חוקי הבריאה ולגרום לכזה מצב של חוסר איזון בטבע?
יש לזכור שאדם הראשון קיבל את כל הידע של סודות הבריאה. הוא היה אמור למלא תפקיד של בורא בעולם שלו. הידע שלהם היה כל כך נרחב שהם האמינו שבכוחם לשלוט על כל דבר בעולם, כולל על הכוכבים המזלות, על רעידות אדמה. הם שכחו אמנם שמה שהם אמורים לשלוט בו הם הדחפים שלהם, הרצונות שלהם, האנוכיות והאגו שלהם.
תפיסת העולם שלהם והתנהגותם סתרה את החוקים הרוחניים של היקום. מה ששכחו הוא שהטבע תמיד שואף לאיזון. כשמוציאים את הטבע מאיזון ומאלצים אותו להתנהג בצורה שסותרת את חוקי הבריאה, הטבע בסוף מתמרד ומנקה את עצמו. וזה בדיוק מה שקרה. עצמה כה חזקה של קו שמאל ושל רצון אנוכי שהתגלתה על ידי האנושות חייבה תגובה מהטבע בצורת עצמה זהה של קו ימין, של חסד, של מים.
ספר הזהר שואל עוד: "מה אכפת לנו היום מה הם ממדיה של התיבה"? הרי אף אחד לא יזדקק לתיבה כזו יותר מאחר וישנה הבטחה של הבורא שמבול כזה לא יקרה שוב. ספר הזהר פותר את החידה בזה שהוא מצהיר שספר הזהר עצמו הוא כעין תיבת נח. הממדים של התיבה הם הממדים של מערכת ההגנה הרוחנית שאנחנו זקוקים לה מול כל תוצאה של חוסר איזון של הטבע. זה מסביר לנו מדוע בחרה התורה במילה "תיבה" מכוון שתיבה היא אות וזה כוחם של הצירופים השוני ושל האותיות כפי למדנו לעומק בקבלה.
לאחר המבול, הבטיח הבורא שמבול לא יקרא שוב. זה בא בצורת קשת כדי לסמן לנו שעל פי הדין העולם הגיע למצב מסוכן ושהאנושות צריכה להיזהר ולהשתנות. יש לציין שבימיו של רבי שמעון בר יוחאי לא נראתה קשת בשמיים מכוון שהוא מיתק את הדין על כל העולם.
לכן, יש לספר הזהר את יכולת ההגנה כמו לתיבת נח. לכן כדאי לכל אדם לקרוא בספר הזהר ולהחזיק בספרי הזהר בבית, ברכב ובכל מקום שבו הוא נמצא.וזה מה שבכוחה של הקריאה בפרשת נוח לתת. הגנה מפני אסונות טבע או כל מפגע אחר לנו ולכל הסביבה שבה אנחנו נימצא.
לאחר המבול, בני נוח מתרבים ומתפשטים בכל רחבי העולם. והנה מספרת לנו התורה שהייתה להם שפה אחד ודברים אחדים. למה צריך כפילות לשון. אלא, כפי שמסביר ספר הזהר, השפה האחת ההיא הייתה השפה העברית אבל הדברים האחדים היה כוח האחדות ששרתה ביניהם. הם רצו לבנות עיר ומגדל שראשו בשמיים. המגדל הזה שראשו בשמיים היא מערכת הספירות של מערכת הטומאה שהם רצו לשלוט עליה ודרכה לשלוט בבריאה כולה.
ספר הזהר אומר שבגלל כוח האחדות שהייתה ביניהם לא היה שום כוח שהיה ביכולתו לפגוע בהם או להפריע להם. הדרך היחידה להניא אותם ממזימתם הייתה לגרום לחוסר אחדות ביניהם.
התוצאה הייתה בלבול, פירוד והתחלה של שבעים אומות בעולם. לאותו הדור הייתה ההבנה, שהכןח החזק ביותר הוא להיות מאוחדים. אבל אחדות המגיעה ממניעים ורצונות אנכיים גרמה למעשה לפירוד. דרך הקריאה הזו נוכל להתחבר שוב למצב הזה של שפה אחת ודברים אחדים. נוכל לחבר את תדרי המחשבה שלנו כך שלא נצטרך להסביר וגם לפעמים להתנצל על אי הבנה. הדרך היא המרדף אחרי צדק וכבוד אנושי. הדרך היא אהבת חינם.
בשבוע זה, אנו רוצים להתחבר ולמשוך כוח של הגנה וגם כוח שיחזק את האחדות בינינו ולסובבים אותנו.