פרשת שופטים  –  אב תשע"ו

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

מפגש הכנה רוחנית, סדנא לקראת השנה החדשה! הסדנא תיערך ביום שני  12/9   20:00-22:15  במרכז מיכאל  – עלות 50 ₪

להרשמה לחצו כאן

 

החלה ההרשמה לחגי תשרי במרכז מיכאללפרטים והרשמה לחצו כאן

 

הרב יהודה ליב אשלג-בעל הסולם

"עשו כפי כוחכם, ותשועת ה' כהרף עיין, והעיקר העומד היום לפניכם, הוא אחדות החברים והתאמצו בזה יותר ויותר, כי יש בה לשלם בעד כל החסרונות."

רבי נחמן מברסלב   

"יותר מדי אנו מסתתרים מאחורי תדמיות שפוטרות אותנו מלבחון מי אנחנו באמת."

 

פרשת שופטים

חשיבות ההתמדה בלימוד.

בפרשה מוזכר עניין המלך בישראל ובין השאר כך נאמר:

יח  וְהָיָה כְשִׁבְתּוֹ עַל כִּסֵּא מַמְלַכְתּוֹ וְכָתַב לוֹ אֶת־מִשְׁנֵה הַתּוֹרָה הַזֹּאת֙ עַל ־סֵפֶר מִלִּפְנֵי הַכֹּֽהֲנִים הַֽלְוִיִּֽם:

יט וְהָֽיְתָה עִמּוֹ וְקָרָא בוֹ כָּל־ יְמֵי חַיָּיו לְמַעַן יִלְמַד לְיִרְאָה֙ אֶת ־יְהֹוָה אֱלֹהָיו לִשְׁמֹר אֶת ־כָּל ־דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת וְאֶת־ הַֽחֻקִּים הָאֵלֶּה לַֽעֲשׂתָֽם:

כ לְבִלְתִּי רֽוּם־ לְבָבוֹ מֵֽאֶחָיו וּלְבִלְתִּי סוּר מִן ־הַמִּצְוָה יָמִין וּשְׂמֹאול לְמַעַן֩ יַֽאֲרִיךְ יָמִים עַל־מַמְלַכְתּוֹ הוּא וּבָנָיו בְּקֶרֶב יִשְׂרָאֵֽל:

המלך צריך לכתוב לעצמו ספר תורה, ללמוד בו בקביעות, על מנת להגיע ליראה הבורא דבר שיגן עליו מפני ההתנשאות על "האנשים הפשוטים" שהם בני ישראל.

הדבר מלמד אותנו שאי אפשר להתמודד עם יצר הגאווה בלי להתמיד בלימוד התורה המביא לידי יראה והליכה בדרך הנכונה של החיים. לא מספיק להגיד "פעם למדתי" "אני יודע" יש להתמיד בלימוד מכוון שהלימוד מחבר לאנרגיית החיים של הבורא, ולא לחינם התורה מכונה "תורת חיים", תרתי משמע.

בברכה, הרב יחזקאל נגר

הקשר בין הפרשה להפטרה

הקשר בין פרשת שופטים להפטרת ישעיה נא' – נב'

השבת היא השבת הרביעית מתוך שבע שבתות הנחמה וגם היא מנבואות הנחמה של ישעיה הנביא. הפעם המנחם הוא הקב"ה בכבודו ובעצמו: "אנכי אנכי הוא מנחמכם…" רק לקראת סוף ההפטרה מגלה לנו הנביא מי הוא המנחם: "כי נחם ה' עמו, גאל ירושלים".

עם שהקב"ה מנחם אותו אינו צריך להתיירא מאויביו ומאיומיהם, הפחד מפני האויבים מוכיח כי העם שכח את ה'. הם חוששים מאדם שהוא יצור חולף הנובל כחציר, זמני "מי את ותראי מאנוש ימות, ומבן אדם חציר יינתן?" הם שוכחים את  יוצר העולם , הנצחי. פחד זה ראוי לגינוי, "ותשכח ה' עושך נוטה שמים ויוסד ארץ, ותפחד תמיד כל היום מפני חמת המציק…"

אל מול חולשות האדם מציגה הנבואה את גבורות ה' בעולם ואת שליטתו בו.

הנביא מתאר את המצוקה הגדולה שעם ישראל נתון בה אל מול הגאולה העתידה לבוא.

מה הקשר לפרשה ? ומה אנו אמורים ללמוד משתיהן?

הפרשה פותחת בענייני השופטים, איסור עבודה זרה, עדויות, ערכאות משפטיות, חוק המלך ועוד.

אנחנו יודעים שלא נהגנו כמו שצוו אותנו, החורבן והעמים הזרים אשר החריבו אותנו הם כלי שרת בידי הבורא להעיר אותנו ובכל זאת, לא התעוררנו.

אנו לומדים קבלה ויש רבדים נוספים.

השופטים הם אנחנו את עצמנו בדרך כלל בחומרה וגם את אחרים, אנחנו פוחדים מהחיים, להיפגע, להיכשל  וכד' וזהו סוג של עבודה זרה. אנחנו מכוונים את מעשינו אל מול אלוהי הפחד, פוחדים מעצמנו מבפנים ומבחוץ ובכך שוכחים את גדולת הבורא.

תיאורי גדולת הבורא המובאים בפרשה , מעבר ליופיים הרטורי, הספרותי והלשוני הם בעלי עומק אינסופי, באים לומר לנו שעלינו לנטוש את פחדינו בכל תחום וכשנפנה מקום מהפחד תיכנס גדולת הבורא על אורותיו ותסייע בידינו.

זו גישה אחרת לחלוטין לחיים.

בשורות טובות שבת שלום  צמרת

תגובות (במייל חוזר) לדברים הנכתבים , יתקבלו בברכה.  את הכול יש לכתוב בלשון מכובדת ונקייה, כך נוכל לשפר את הכתוב מידי שבוע ונעורר את תחושת השותפות לקהילה ולמרכז מיכאל.

שבוע טוב לכולם

*תוכנית לימוד חדשה באמצעות האינטרנט – לפרטים לחצו על הקישור

https://www.michael-center.com/?page_id=7585

*לזמני השבת לחצו על הקישור המצורף

http://dat.gov.il/Pages/ShabathTimes.aspx

 

רשימת ארועים  

סליחות – מוצאי שבת – 24/9/16   12:00-01:20

ערב ראש השנה – ראשון 2/10/16

ראש השנה תשע"ז – 2-4/10/16  ראשון שני שלישי – ברעננה

כפרות – שלישי – 11/10/16  03:00

יום כפור – שלישי רביעי  11-12/10/16  בכפר המכביה

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101