מגזין אינטרנטי מספר 34   פרשת  משפטים  שבט תשע"ז

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

 תגובות (במייל חוזר) לדברים הנכתבים, יתקבלו בברכה.

                                                                                                          שבת שלום לכולם

פרשת משפטים

הפרשה עוסקת בחוקים שבין אדם לחברו, ועל מנת להדגיש חשיבותם, מתחילה הפרשה עם המילה "ואלה .." האות הראשונה היא ואו החיבור, ולכן המפרשים מסבירים שכמו שעשרת הדיברות ניתנו בהוד והדר קולות וברקים, כך גם כול החוקים שבין אדם וחברו, זאת אומרת החוקים והמשפטים חשובים כמו הגילוי של עשרת הדברות, לא פחות.

 העניין הראשון בפרשה עוסק בחוקי עבדים, המדרש מלמד אותנו שעוד לפני שמשה מתחיל את תהליך גאולת ישראל, מתנה זאת הבורא בהתחייבות של בני ישראל שישחררו עבדים כאשר יגיעו לארץ, אחרת לא יגאלו מעבדות מצרים.

 זאת אומר שהתוצאה מהעסקת אדם בצורה של עבדות, גם בימנו, היא שהמעביד המתייחס לעובדיו כעבדים, יסבול בסופו של דבר ממצב של עבדות! בצורה אחת או אחרת.

 קיים כאן עקרון חשוב ומוסרי מאד, כדאי למעסיקים לזכור שעובד הוא לא עבד.

שבת שקלים

בשבת זו מוציאים ספר תורה נוסף וקוראים על מחצית השקל שנצטוו בני ישראל לתת למשכן, הכסף נועד לקרבנות הציבור שבבית המקדש, מטרת אותם הקורבנות הייתה לכפר על בני ישראל ולהביא לשלום, אישי וגלובלי.

נתינת מחצית השקל למשכן שמשה לתיקון וכפרה עד חטא העגל ועל מכירת יוסף, שתי טעויות שעשינו המשפיעות על תיקון האומה היהודית עד היום.

בזמננו כזכר למנהג, נוהגים לתת תרומה למקום לימוד תורה ורוחניות, בערך השווה למחצית השקל.

נתינת תרומה זו מהווה פדיון נפשו של האדם.

פרטים נוספים ואפשרות לביצוע התרומה בקישור המצורף

https://www.michael-center.com/?page_id=4682

בברכת שבת שלום,

הרב יחזקאל נגר

הפטרה לפרשת שקלים (מלכים ב' יא' – יב')

יז וַיִּכְרֹת יְהוֹיָדָע אֶת-הַבְּרִית בֵּין יְהוָה וּבֵין הַמֶּלֶךְ וּבֵין הָעָם לִהְיוֹת לְעָם לַיהוָה וּבֵין הַמֶּלֶךְ וּבֵין הָעָם.  יח וַיָּבֹאוּ כָל-עַם הָאָרֶץ בֵּית-הַבַּעַל וַיִּתְּצֻהוּ אֶת-מִזְבְּחֹתָו וְאֶת-צְלָמָיו שִׁבְּרוּ הֵיטֵב וְאֵת מַתָּן כֹּהֵן הַבַּעַל הָרְגוּ לִפְנֵי הַמִּזְבְּחוֹת וַיָּשֶׂם הַכֹּהֵן פְּקֻדֹּת עַל-בֵּית יְהוָה.  יט וַיִּקַּח אֶת-שָׂרֵי הַמֵּאוֹת וְאֶת-הַכָּרִי וְאֶת-הָרָצִים וְאֵת כָּל-עַם הָאָרֶץ וַיֹּרִידוּ אֶת-הַמֶּלֶךְ מִבֵּית יְהוָה וַיָּבוֹאוּ דֶּרֶךְ-שַׁעַר הָרָצִים בֵּית הַמֶּלֶךְ וַיֵּשֶׁב עַל-כִּסֵּא הַמְּלָכִים.  כ וַיִּשְׂמַח כָּל-עַם-הָאָרֶץ וְהָעִיר שָׁקָטָה וְאֶת-עֲתַלְיָהוּ הֵמִיתוּ בַחֶרֶב בֵּית מלך (הַמֶּלֶךְ).  {ס}

ההפטרה מתחילה מאמצע הסיפור המעניין שיכול להיות פרק מרתק ב"משחקי הכס".

הסיפור מתחיל ב "א וַעֲתַלְיָה אֵם אֲחַזְיָהוּ וראתה (רָאֲתָה) כִּי מֵת בְּנָהּ וַתָּקָם וַתְּאַבֵּד אֵת כָּל-זֶרַע הַמַּמְלָכָה.  ב וַתִּקַּח יְהוֹשֶׁבַע בַּת-הַמֶּלֶךְ-יוֹרָם אֲחוֹת אֲחַזְיָהוּ אֶת-יוֹאָשׁ בֶּן-אֲחַזְיָה וַתִּגְנֹב אֹתוֹ מִתּוֹךְ בְּנֵי-הַמֶּלֶךְ הממותתים (הַמּוּמָתִים) אֹתוֹ וְאֶת-מֵינִקְתּוֹ בַּחֲדַר הַמִּטּוֹת וַיַּסְתִּרוּ אֹתוֹ מִפְּנֵי עֲתַלְיָהוּ וְלֹא הוּמָת.  ג וַיְהִי אִתָּהּ בֵּית יְהוָה מִתְחַבֵּא שֵׁשׁ שָׁנִים וַעֲתַלְיָה מֹלֶכֶת עַל-הָאָרֶץ. "

עתליה בת מלך ישראל אחאב ואשתו איזבל הידועה לשימצה, נישאה ליהורם מלך יהודה. היא מחסלת את כל זרע ממלכת דוד. בתה יהושבע מצילה את יואש בן אחזיה ומסתירה אותו מעתליה במשך שש שנים.

בשנה השביעית ממליך יהוידע הכהן את יואש, הורג את המלכה עתליה, את מאמיניה ומנתץ את בית הבעל שבנתה .

יואש עושה "הישר בעיני ה'" כפי שמורה לו יהוידע הכהן. אך יש לדעת שעדיין הייתה בארץ עבודה זרה.

עד כה כספי התרומות הלכו לכהנים. המלך יואש קורא ליהוידע הכהן ואומר לו שעכשיו הכהנים לא יקחו מכספי התרומות אלא יתנו אותו לבדק הבית (שיפוץ בית המקדש).

כשראו כי יש הרבה כסף ,שילמו אותו לבעלי המקצועות השונים שעבדו בבדק הבית. רק חלק מהכסף הקשור לקרבנות, ניתן לכהנים.

כשחזאל מלך ארם עולה על ירושלים ממהר יואש לתת לחזאל הרבה כסף מאוצרות בית המקדש.

אי חיסול העבודה הזרה ומסירת כספי התרומות מהמקדש לחזאל היו כפי הנראה הרקע לכך שעבדי יואש רצחו אותו והמליכו את בנו אמציה תחתיו.

ההפטרה עוסקת בנדבת העם לבדק הבית של בית המקדש בימי יהואש מלך יהודה.

נושא התרומות למקדש הן המכנה המשותף בין ענין מחצית השקל להפטרת שקלים.

למה החלטתי לספר את הסיפור במלואו? (כמעט) ללמדנו שהקשר בין המלוכה לבין הכהונה היה מורכב כבר אז ולא המצאנו שום דבר היום. ללמדנו שכספי תרומות היו תמיד מקור לכל מיני חמדנים.

לטעמי חובה עלינו לתת מחצית השקל באהבה ואמונה ומצד שני חובתינו להבין, לבדוק, אם כסף זה מגיע לייעודו ,למקור של אור כמו לבית המקדש, שלא יגיע לידיו של חזאל מלך ארם בשנית.

שבת שלום, צמרת

*תוכנית לימוד חדשה באמצעות האינטרנט – לפרטים לחצו כאן

    https://www.michael-center.com/?page_id=7585

 *לזמני השבת לחצו על הקישור המצורף

http://dat.gov.il/Pages/ShabathTimes.aspx

רשימת אירועים

*פרשת שבוע ומודעות רוחנית,  בכול יום שני   20:00-21:30

כדאי להזמין חברים חדשים

*נפתח קורס מבוא לקבלה-ביום שלישי 21/2/17 20:00 אפשר עדיין להצטרף

 

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101