מגזין אינטרנטי מספר 7       פרשת פנחס  –  תמוז תשע"ו

שלום לכל אוהבי/חברי מרכז מיכאל

עלון מספר 7 יוצא לדרך, בכדי לא לחזור על עצמנו, לתת הזדמנות לאנשים נוספים לקחת חלק בעשייה, אנחנו מבקשים מהחברים לכתוב דבר מה. רצוי שיהיה קשור ללימוד מאיר שחוויתם, לתובנות שקיבלתם או לפתגם מעניין שמצאתם.

גם תגובות (במייל חוזר) לדברים הנכתבים , יתקבלו בברכה.  את הכול יש לכתוב בלשון מכובדת ונקייה, כך נוכל לשפר את הכתוב מידי שבוע ונעורר את תחושת השותפות לקהילה ולמרכז מיכאל.

שבת שלום לכולם

מדיטציה מיוחדת לרפואה בחודש תמוז – לחצו כאן  

 

הרב יהודה ליב אשלג-בעל הסולם

"פנימיות חוכמת הקבלה, אינה אחרת, מפנימיות התנ"ך, התלמוד וההגדה. וכל ההפרש ביניהם, הוא רק בדרכי ההיגיון בלבד. והדבר דומה לחוכמה שהעתיקוה לארבע שפות. מובן מעצמו, שעצם מהות החוכמה לא נשתנתה כלל, עקב שינוי השפה, וכל מה שיש לנו לחשוב הוא רק, איזה העתקה היא הנוחה יותר ומקובלת יותר למסירת החוכמה אל המעיין."

"מתוך שחוכמת הקבלה כולה מדברת בסוד התגלות ה', מובן מאליו, שאין לך חוכמה חשובה ומוצלחת לסגולתה, כמותה."

רבי נחמן מברסלב

אין שום יאוש בעולם, כי אין שום דבור ולא שום צעקה נאבד אפילו צעקה משאול תחתיות אינה נאבדת לעולם. ואפילו כשהתאוות והמניעות מתגברין עליו ומתפשטין לפניו מאד עד שאינו יכול לצאת מהם, אף על פי כן גם אז כשהוא כוסף וחומד בכל עת לשם יתברך ואינו מניח את הרצון והכסופין לעולם כל זה יקר מאד בעיני השם יתברך.

 

 

פרשת פינחס                      

" לָכֵן, אֱמֹר:  הִנְנִי נֹתֵן לוֹ אֶת-בְּרִיתִי, שָׁלוֹם"

בתרגום רבי יונתן בן עוזיאל לתורה נאמר על הפסוק לעיל:

בִּשְׁבוּעָא אֵימַר לֵיהּ מִן שְׁמִי הָאֲנָא גָזַר לֵיהּ יַת קְיָמִי שְׁלַם וְאַעְבְּדִינֵיהּ מַלְאָךְ קְיַים וְיֵיחֵי לְעַלְמָא לִמְבַשְרָא גְאוּלְתָּא בְּסוֹף יוֹמַיָא: 

תרגום:                                                                    

"בשבועה אמור לו בשמי, שאני גוזר עליו קיום שלם ואעשה ממנו מלאך ויחיה  לעולם ויבשר הגאולה בסוף הימים"

אנו למדים מהתרגום, שבזכות מה שפעל פינחס מתגלה כאן כוח של שלום שפירושו שלמות והתעלות מעל כוח המוות! גופו הופך להיות זך כמו המלאכים ולכן לא ימות ויחיה לעולם.

מקובל בקהילתנו שכוח עצום של רפואה טמון בפרשת פינחס, אותו ניתן לקבל בזמן קריאת התורה בשבת. כול שעלינו לעשות הוא להכין את הכלים שלנו, את הרצונות שלנו, שיהיו נקיים לקבל את הברכה.

להתראות בשבת

שבת שלום,

הרב יחזקאל נגר

 

ימי בין המצרים 

בשבת הקרובה מתחילים שלושת השבועות הידועים כימים בין המצרים, להסבר לחצו כאן 

 

הקשר בין הפרשה להפטרה

הקשר בין פרשת פנחס להפטרה מלכים א' יט'.

הקשר הוא עניין הקנאות של פנחס המזכיר את קנאות אליהו הנביא.

בפרשה שלנו מקנא פנחס לה' ורוצה לעצור את המגפה לכן תוקע את הרומח בקיבותיהם של זמרי בן סלוא וכזבי בת צור המדיינית. מיד נאמר "ותעצר המגפה מעל בני ישראל. על מעשה זה אומר הבורא בתחילת פרשת פינחס. "פינחס בן אלעזר בן אהרן הכהן השיב את חמתי מעל בני ישראל בקנאו את קינאתי בתוכם ולא כיליתי את בני ישראל בקנאתי"

נדמה לי שכוח הרפואה שאנו מייחסים לפרשה נובע מכאן. מעשה זמרי היה חשוך –  כאן תאווה מינית, המביא למחלה . כשפינחס הולך עם הדבר עד הסוף ומחסל אותו  תוקע רומח בקיבתם, הורג את התאווה והחשכה עד הסוף – רק אז זוכה אדם לבריאות, לברית שלום ו"לכהנת עולם".

פינחס לפי גלגול נשמות מתגלגל באליהו ומכאן אנו מגיעים להפטרה המסוימת הזאת.

אליהו בורח מפני איזבל למדבר, למערה. שם הוא שומע את דבר ה ' האומר לו: "מה לך פה אליהו?" תשובת אליהו "קנא קנאתי לה' אלוהי צבאות כי עזבו בריתך בני ישראל את מזבחותיך הרסו ואת נביאך הרגו בחרב ואותר אני לבדי ויבקשו את נפשי לקחתה".

איזבל המייצגת את העבודה הזרה, את כוחות החושך מלבד הרצון להרוג את אליהו פיזית מבקשת לקחת את נפשו. הבורא מראה לו שהוא נמצא "בקול דממה דקה" – אולי אלה הן אותן מדיטציות , כוונות וייחודים בהם אנו משתמשים כדי לנקות את הנפש , להרוג את החושך על ידי חיבור לאור.

יש עוד המון ללמוד מהפרשה ומההפטרה .על הביטויים המשותפים הדומים והשונים בשניהם, על הקשר המדהים עם משה רבנו וזאת אי"ה נעשה בשנה הבא.

 שבת שלום

צמרת

 

 

*תוכנית לימוד חדשה באמצעות האינטרנט – לפרטים לחצו כאן

 *לזמני השבת לחצו כאן 

 

רשימת אירועים                                       

טיול רוחני בערב ר"ח אב – יום חמישי  4/8/16 לפרטים לחץ כאן

ה' באב הילולת האר"י הקדוש – יום שני 8/8/16  20:00

תשעה באב – מוצאי שבת  13/8/16 21:30

ט"ו באב – יום הזוגיות היהודי – חמישי  18/8/16 20:15

ראש חודש אלול – שבת   2/9/16   8:30-12:00

סליחות – מוצאי שבת – 24/9/16   12:00-01:20

ערב ראש השנה – ראשון 2/10/16

ראש השנה תשע"ז – 2-4/10/16  ראשון שני שלישי – ברעננה

כפרות – שלישי – 11/10/16  03:00

יום כפור – שלישי רביעי  11-12/10/16  בכפר המכביה

מרכז מיכאל – בית ללימודי יהדות ורוחניות – רחוב אחוזה 117 קומה ב' רעננה

054-6365057      ת.ד. 145 רעננה 4310101